Втрата рідної людини є складним етапом в житті кожного, але життя влаштоване так, що рано чи пізно це чекає на усіх. Так, це дуже складний період, проте потрібно з тверезою головою підійти до процесу поховання родича.
Першочергово повідомляєте вказані служби:
- викличте швидку допомогу (зателефонуйте за номером телефону 103),
- викличте співробітників поліції (телефонуйте на номер 102),
У разі смерті людини за місцем її проживання без ознак насильницької смерті або підозри на таку на місце події виїжджає лікар, а у випадках, передбачених наказом № 545, фельдшер закладу охорони здоров’я, який констатує факт смерті, проводить огляд трупа, за результатами якого інформує органи та підрозділи Національної поліції та адміністрацію закладу охорони здоров’я, що забезпечує потреби населення у медичному обслуговуванні на відповідній території, про можливість встановлення причини смерті без патологоанатомічного розтину та видачі лікарського свідоцтва про смерть (фельдшерської довідки про смерть).
Скорбота, ритуальні послуги в Новограді-Волинському, ритуальне бюро
У разі смерті людини поза межами закладів охорони здоров’я, коли лікарське свідоцтво про смерть (фельдшерську довідку про смерть) було видано без патологоанатомічного розтину, лікар (фельдшер) закладу охорони здоров’я, який видав зазначене(у) у пункті 2 цього розділу свідоцтво (довідку), надсилає до органу та підрозділу Національної поліції, на території обслуговування якого знаходиться заклад охорони здоров’я, копію лікарського свідоцтва про смерть (фельдшерської довідки про смерть), завірену печаткою цього закладу охорони здоров’я, упродовж трьох днів з дати констатації факту смерті (за винятком смерті від захворювань у закладах охорони здоров’я).
У випадках смерті людини за наявності ознак насильницької смерті або підозри на таку до приїзду працівників поліції на місце події працівникам закладів охорони здоров’я забороняється порушувати обстановку за місцезнаходженням трупа, переміщати його, дозволяти такі дії присутнім на місці події особам, у тому числі родичам померлих, видавати лікарське свідоцтво про смерть. На місце події прибуває слідчо-оперативна група поліції. Огляд трупа слідчим, прокурором проводиться за обов’язкової участі судово-медичного експерта або лікаря, якщо вчасно неможливо залучити судово-медичного експерта. Працівники бюро судово-медичної експертизи проводять розтин трупа впродовж доби з моменту його надходження до бюро судово-медичної експертизи; надають протягом трьох діб слідчому або прокурору, який направив труп для проведення експертизи, копію лікарського свідоцтва про смерть; видають труп з письмового дозволу прокурора, який надається прокурором негайно після проведення судово-медичного розтину трупа та відібрання необхідних зразків з метою здійснення лабораторних досліджень.
У випадку, якщо небіжчик хворів на тяжке хронічне захворювання та помер у лікарні
-
- Тіло померлого передається в лікарняний морг.
- Після розтину тіла лікарем-патологоанатом родичам або особі, яка зобов'язалася здійснити поховання видається лікарське свідоцтво про смерть та довідка про причину смерті.
- Після чого, з довідкою про причину смерті, людина звертається до Відділу реєстрації смерті для отримання свідоцтва про смерть.
У випадку, неприродної смерті (настала з причини насильства, аварії, вбивства, надзвичайної ситуації тощо)
-
- Родичі покійного чи особа, яка виявила тіло, негайно викликають бригаду швидкої (невідкладної) медичної допомоги.
- Лікар швидкої (невідкладної) допомоги за телефоном екстреного виклику «102» повідомляє органи внутрішніх справ про кожен випадок смерті незалежно від місця її настання.
- Лікар швидкої (невідкладної) допомоги констатує смерть.
- Працівник органів внутрішніх справ разом із співробітником швидкої (невідкладної) допомоги приймають рішення про направлення тіла до моргу для проведення судово-медичного розтину для остаточного з'ясування причин смерті.
- Після розтину тіла лікар-судмедексперт видає лікарську довідку про смерть.
- Після чого, з довідкою про причину смерті, людина звертається до Відділу реєстрації смерті для отримання свідоцтва про смерть.
Направлення тіла в морг
Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я та Генеральної прокуратури України, 24 жовтня 2017 р. за № 1299/31167"Про затвердження Порядку взаємодії між органами та підрозділами Національної поліції, закладами охорони здоров’я та органами прокуратури України при встановленні факту смерті людини" визначено випадки обов'язкового направлення тіла померлої людини в морг.
- Обов’язково направляють для проведення судово-медичної експертизи трупи (частини трупів) людей:
- з ознаками насильницької смерті або підозри на таку смерть;
- смерть яких настала раптово або при нез’ясованих обставинах;
- смерть яких настала поза місцем їхнього проживання;
- особу яких не встановлено.
Не направляються для проведення судово-медичної експертизи трупи людей у випадках:
- які померли за місцем їх проживання, за наявності диспансерного спостереження за хворим, при відсутності ознак насильницької смерті чи підозри на таку;
- виявлення трупів людей віком понад 60 років, які померли за місцем їх проживання, за відсутності ознак насильницької смерті чи підозри на таку;
Державна реєстрація смерті
Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
У разі настання смерті в дорозі (у поїзді, на судні, в літаку тощо) реєстрація може бути проведена в найближчому відділі державної реєстрації актів цивільного стану.
Державна реєстрація смерті осіб, що померли в слідчих ізоляторах або установах виконання покарань, у яких ці особи трималися або відбували покарання, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану за останнім місцем проживання до взяття під варту або засудження осіб чи за місцезнаходженням установи.
Частиною четвертою статті 17 Закону визначено виключні випадки проведення державної реєстрації смерті за місцем проживання заявника, а саме:
– якщо заява надійшла після закінчення одного року з дня настання смерті;
– встановлення у судовому порядку факту смерті;
– звернення для реєстрації смерті особи, оголошеної судом.
Державна реєстрація смерті проводиться Новоград-Волинським міськрайонний відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький).
адреса: 11700, м. Новоград-Волинський, пл. Лесі Українки, 15,
телефон: (04141) 3-51-97, 3-51-98
електронна пошта: [email protected]
Підстави реєстрації смерті
Відповідно до вимог частини четвертої статті 9 Закону особа, яка звернулась з питання державної реєстрації смерті, має пред’явити паспорт громадянина України (паспортний документ іноземця) та документи, які підтверджують факт смерті.
При цьому частиною шостою статті 17 Закону визначено коло осіб, які можуть звернутися з питання державної реєстрації смерті померлого це: родичі померлого, представники органу опіки та піклування, працівники житлово-експлуатаційних організацій, адміністрацій закладу охорони здоров'я, де настала смерть, та інші особи.
Частиною першою статті 17 Закону визначені підстави для державної смерті – це документ встановленої форми про смерть, виданий закладом охорони здоров’я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Орган державної реєстрації актів цивільного стану, який проводить державну реєстрацію смерті, вилучає паспорт громадянина України, а також військово-облікові та пільгові документи померлого і на першій сторінці цих документів робить відмітку про те, що власник помер. Непередача зазначених документів померлих не є перешкодою для реєстрації, враховуючи особливий характер такого акту як смерть.
А також підставами можуть бути:
- фельдшерська довідка про смерть;
- лікарське свідоцтво про перинатальну смерть;
- повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України, у разі державної реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів;
- повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятору, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.
Основними документами, які необхідно пред'явити для реєстрації смерті та отримання свідоцтва про смерть є:
- паспорт особи, що ховає померлого
- лікарська довідка про смерть (довідку про причину смерті)
- паспорт померлого
Одночасно з оформленням свідоцтва про смерть, Відділом реєстрації смерті Головного управління юстиції м. Києва чи районним РАЦС видається витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для одержання допомоги на поховання.
Допомога на поховання
Однією із соціальної гарантій держави є забезпечення права громадянина на поховання його тіла. Особі, яка ховає померлого виплачується допомога на поховання. Надання допомоги у кожному конкретному випадку залежить від статусу померлого та особи, що здійснює поховання.
Залежно від статусу померлого визначається орган державної влади який уповноважений здійснити виплату допомоги на поховання.
№
|
Статус
|
Розмір допомоги
|
Місце отримання допомоги
|
Нормативно-правовий акт
|
---|---|---|---|---|
1. | Пенсіонери | у розмірі двомісячної пенсії померлого |
районні відділення Пенсійного фонду України |
Закон України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” |
2. | Пенсіонери-військовослужбовці (ОВС, СБУ, ДПО, та ін. силових органів) | у розмірі тримісячної пенсії, але не менше п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати. |
районні відділення Пенсійного фонду України |
Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” |
3. | Працездатні особи, які перебували у трудових відносинах з підприємством, установою, організацією | визначається Фондом соціального страхування на кожен рік. |
останнє місце роботи померлої особи; |
Закон України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” |
4. | Безробітні громадяни |
визначається Державним центром зайнятості |
районні центри зайнятості (за місцем перебування особи на обліку) | Наказ Міністерства соціальної політики "Про порядок надання матеріальної допомоги по безробіттю, одноразової матеріальної допомоги безробітному та непрацездатним особам, які перебувають на його утриманні, допомоги на поховання у разі смерті безробітного або особи, яка перебувала на його утриманні" |
5. | Інші окремі категорії громадян |
визначається та виділяється за розпорядженням РДА залежно від наявності фінансування |
районні управління праці та соціального захисту | Постанова Кабінету Міністрів " Про затвердження Порядку надання допомоги на поховання деяких категорій осіб виконавцю волевиявлення померлого або особі, яка зобов'язалася поховати померлого" |
Допомога на поховання окремих категорій громадян, визначається як допомога на таких осіб:
- аспіранта, докторанта, клінічного ординатора, студента вищого навчального закладу I-IV рівня акредитації, що навчається за денною формою, учня професійно-технічного навчального закладу, якщо померлий не утримувався особою, застрахованою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування; особи, яка перебувала на утриманні зазначених осіб;
- дитини, на яку один з батьків (опікун, піклувальник, усиновитель), що не застрахований в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, отримував допомогу відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми";
- особи, не застрахованої в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, яка отримувала на дитину допомогу відповідно до Закони України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" або Закону України "Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам";
- особи, яка не досягла пенсійного віку та на момент смерті не працювала, не перебувала на службі, не зареєстрована у центрі зайнятості як безробітна;
- особи, яка не має права на отримання пенсії або державної соціальної допомоги відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам".