Скорбота - нормальне явище і є частиною життя. Коли помирає близька людина або змінюються життєві обставини, найважливіше це дозволити собі відчувати емоції і наважитися говорити про них. Як близька людина, ви можете допомогти, просто перебуваючи поруч зі скорботним і не відлякувати скорботу.
Що таке скорбота?
Відчувати горе це більше, ніж просто сумувати. Це природна емоційна реакція на велику втрату, наприклад, на смерть близької людини або розлучення. Скорбота також може бути викликана серйозними змінами в житті, наприклад, коли діти покидають рідну домівку, втрата роботи або вихід на пенсію, а також відсутність почуття власної необхідності.
Більшості людей необхідно відчувати горе після великої втрати або змін. Сильне і часто повне болю почуття виникає як спосіб показати себе і світу те, що ми переживаємо. Скорбота є сигналом, що людині необхідно знизити вимоги до себе протягом певного періоду часу.
Для багатьох скорботу і сльози це одне і теж. Але організм може реагувати і по-іншому. Симптомами скорботи можуть бути величезна втома, перепади настрою, труднощі з концентрацією, страх, тривожність і занепокоєння. А також проблеми з серцем, травленням або проблеми зі сном. Для літніх людей характерні розмиті симптоми і депресія.
Як це впливає на життя?
Кожен прояв скорботи індивідуально, і немає правильного способу сумувати. Важливо приймати речі в своєму темпі і формі. Часто говорять про рік скорботи, тобто, потрібно не менше одного року для того, щоб пережити скорботу. Коли помирає близька родич, особливо важко може бути під час урочистих дат, які відзначатимуться вперше без цієї людини.
Трапляється, що люди, що знаходяться в скорботі, відчувають, що можуть бачити або чути померлого. Це теж є нормальною реакцією і не означає, що у вас похитнулося психічне здоров'я.
Важливо наважитися показати почуття. Приховуючи почуття в собі, ви можете спробувати уникнути скорботи, наприклад, за допомогою надмірної роботи або подорожей. Але це може привести до руйнівної поведінки, такого як зловживання таблетками і алкоголем. Ці дії можуть тільки відкласти скорботу на майбутнє.
Чи може стати краще?
Під час скорботи може здатися, що життя ніколи не стане краще. Це не так. З іншого боку, як би важко це не було, цей період треба пройти. Не існує коротких шляхів, і важливо дозволити собі сумувати. Відкрито говорити про свою скорботу може бути дуже корисно.
Коли життя стає хаосом і ніщо не здається значущим, важливо спробувати дотримуватися щоденної рутини. Можливо, вам доведеться знизити ритм роботи і інші стреси, але намагайтеся дотримуватися регулярне харчування і сон. Залишайтеся одні, коли вам це треба, але не замикайтеся повністю. Підтримка з боку родичів надзвичайно важлива для подолання скорботи.
Для родичів може бути складно і страшно зіткнутися з цією ситуацією. Вислухати, допомагати в повсякденних справах або просто бути поруч може принести дуже велику допомогу. Найгірше для скорботного людини - це ухилення і мовчання.
Де можна знайти підтримку і допомогу?
У більш важких випадках, наприклад, коли вмирає молода людина, для лікування не завжди достатньо просто часу. Якщо ви або родич відчуваєте, що не можете впоратися з пригніченістю або впали в депресію, слід звернутися за професійною допомогою.
Ви можете отримати керівництво в медичному центрі і, при необхідності, вас направлять на консультацію до куратора або психолога. Якщо у вас довгострокові проблеми зі сном, ви теж можете отримати допомогу. Також існує безліч асоціацій і організацій, що пропонують підтримку при скорботи.